خانه » بلاگ » قرارداد انتقال یا واگذاری حواله خودرو
قرارداد انتقال یا واگذاری حواله خودرو

قرارداد انتقال یا واگذاری حواله خودرو

قرارداد انتقال یا واگذاری حواله خودرو

قرارداد انتقال یا واگذاری حواله خودرو

مقدمه

معاملات خودرو در لیست معاملات کشوری، از جمله رایج‌ترین معاملات حقوقی در ایران محسوب میشود. واگذاری و نقل و انتقال خودرو از راههای متفاوتی انجام میشود؛ که یکی از این روش‌ها را می توان انتقال یا همان واگذاری حواله خودرو نامید. خریدار پس از دریافت حواله به دلایل مختلف از قبیل نیاز مالی، احتیاج به پول فوری یا اصلا به دلیل این که توان نگهداری از خودرو را ندارد، تصمیم به فروش حواله خودرو خویش میگیرد. در واقع خریدار اصلی خودرو قبل از تحویل، مالکیت خودرو را به شخص دیگری منتقل میکند تا آن شخص بتواند خودرو را تحویل بگیرد.
در چنین حالتی، به اصطلاح خریدار باید حواله خودرو را انتقال دهد. جهت نقل و انتقال حواله خودرو، تنظیم قرارداد حواله خودرو و انجام اقدامات لارم برای انتقال الزامی است.

چرا باید قرارداد حواله خودرو را تنظیم کنیم؟

مالک حواله خودرو پس از مدتی شاید به دلایل مختلفی در نظر دارد که سرمایه خود را پس بگیرد یا از گرفتن ماشین سفارشی منصرف شده باشد اما ممکن است افرادی باشند که تمایل به داشتن این ماشین داشته باشند؛ در این جا بین طرفین قراردادی تنظیم میشود و تمام اختیارات به خریدار منتقل می‌شود. قرارداد حواله خودرو فی مابین مالک و خریدار و در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود.
انتقال حواله خودرو در دفاتر اسناد به دو شکل صلح‌نامه و وکالت‌نامه صورت می‌پذیرد.
در اغلب موارد صادرکنندگان حواله خودرو که شرکت¬های خودروسازی هستند، به صاحبان حواله اجازه انتقال حواله از طریق قرارداد وکالت را نمیدهند. در برگه حواله خودرو مشخصات دقیق صاحب حواله ذکر شده است، تا خودرو در زمان مشخص شده فقط به صاحب حواله تحویل داده شود.

آیا میتوان با وجود ممنوعیت خودروساز، حواله را منتقل کرد؟

زمانی که شرکت خودروساز خرید و فروش حواله خودرو را با وجود مدارک و اسناد قانونی ممنوع کرده باشد؛ حق هر گونه فروش از مالک حواله سلب می¬شود و هرگونه تنظیم قرارداد مانند عقد صلح ممنوع است و به رسمیت شناخته نمی شود.  

نکات مهم در انتقال حواله خودرو

از نکات مهم در قرارداد حواله خودرو حق ابطلال و اجازه انتقال برای طرفین است. همچنین باید در نظر داشت که تمامی نکات حقوقی لازم در نقل و انتقال حواله خودرو رعایت شود؛ تا در زمان مقرر خودرو به خریدار حواله تحویل شود.

مبلغ یا ثمن قرارداد حواله خودرو

مسائل مربوط به مبلغ یا ثمن معامله و نحوه پرداخت آن ابتدا بین مالک حواله و خریدار حواله توافق می شود و سپس در قرارداد ثبت می شود.

شرایط حاکم بر قرارداد حواله خودرو

تعهدات، اختیارات، حقوق و وظایف طرفین در صورت بروز هرگونه فسخ یا فساد احتمالی و... در متن قرارداد باید پیش¬بینی شود. همچنین طرفین وظیفه دارند، تمامی تعهدات و وظایفی که قانون بر عهده آنان گذاشته است را انجام دهند.
راه های حل اختلاف طرفین قرارداد واگذاری حواله خودرو

1.    داوری. (در صورتی که طرفین، داوری برای حل اختلافات و مشکلات خود انتخاب کنند و داور در نهایت رای را به نفع یکی از طرفین صادر کند؛ طرفین ملزم به اطاعت از رای هستند.)
2.    مراجع قانونی. (در صورتی که طرفین برای حل اختلاف خود داوری انتخاب نکنند؛ میتوانند به مراجع قانونی و دادگاه حقوقی مراجعه کنند. رای صادر شده از دادگاه قابل اعتراض است و شخص معترض میتواند در زمان تعیین شده اعتراض خود را اعلام کند.)

مراحل انتقال خودرو

برای انتقال خودرو اولین کاری که باید انجام شود نوشتن قرارداد رسمی و مکتوب است. چنانچه این قرارداد غیر رسمی تنظیم شود بهتر است، چند نفر به عنوان شاهد در پای قرارداد حضور داشته باشند.
در قرارداد باید تمامی جزئیات از جمله چگونگی زمان تحویل، مبلغ قابل پرداخت و تاریخ تسویه حساب، مشخصات کامل خودرو، وضعیت برگ سبز خودرو و ... مشخص شود.
مرحله بعد مراجعه به مرکز تعویض پلاک است. پس از نوشتن قرارداد خریدار همراه با فروشنده یا با در دست داشتن وکالت نامه باید به یک مراکز تعویض پلاک مراجعه کند.

نکات قابل ذکر هنگام تعویض پلاک:
1.    هزینه وکالت نامه انتقال خودرو بر عهده فروشنده است.
2.    تمام مدارک توسط کارشناس مرکز باید چک شود.
3.    مشخصات فنی و برگ سبز ماشین توسط کارشناس تایید می‌شود.

پس از آن که کارهای تعویض پلاک انجام شد، باید فرایند نقل و انتقال خودرو انجام پذیرد.

برای سند خودرو نیاز نیست به دفتر خانه مراجعه شود؛ داشتن همان برگ سبز خودرو برای نقل و انتقال ماشین کافی است.
هزینه‌های انتقال خودرو در تمام مراحل در قرارداد ذکر شده است؛ که بخشی از آن را فروشنده باید پرداخت کند و بخشی دیگر بین هر دو تقسیم می‌شود. هزینه‌های صدور وکالت‌نامه، خلافی خودرو و عوارض سالانه شهرداری برعهده فروشنده می‌باشد. همچنین هزینه‌های انتقال سند در دفترخانه و تعویض پلاک بر عهده خریدار است.
در این قرارداد همانند قراردادهای دیگر حق فسخ خودرو وجود دارد. برای فسخ خودرو 9 مورد از خیارات اعمال می‌شود، که در این‌جا بهش می‌پردازیم:

خیار مجلس

خریدار برای انجام معامله به بنگاه مراجعه می‌کند و پس از امضا قرارداد یا حین عقد (هنوز طرفین در محل حاضراند.) بنا به دلایلی مثل نداشتن بودجه کافی و... تصمیم به فسخ می‌گیرد.

خیار غبن

زمانی که شما خودرویی می‌خرید و متوجه می‌شوید که ارزش واقعی خودرو به این مقدار نبوده است یا خودرویی که میفروشید و متوجه می شوید که ارزان فروخته اید. در این صورت چه در نقش خریدار و چه در نقش فروشنده زمانی که با آگاهی از ضرر مالی متوجه شده اید می توانید قرارداد را فسخ کنید
خیار رویت و تخلف از وصف
در شرایطی که خریدار خودرو مورد معامله را ندیده‌ و فقط بر اساس گفته‌های فروشنده آن را معامله کرده؛  سپس بعد از معامله، مبیع با توصیفات فروشنده برابری نداشت، می‌تواند از این خیار  برای فسخ استفاده کنید.

خیار عیب

زمانی که خریدار متوجه شود که خودرو معیوب است؛ مثلا رنگ دارد یا موتور خودرو ایراد دارد و از قبل این را نمیدانسته، می تواند با خیار عیب معامله را فسخ کند.

خیار تدلیس

تدلیس به معنای فریب و نیرنگ است. در صورتی که شخص فروشنده با نیرنگ و دروغ خودرو خود را سالم جلوه دهد و آن را بفروشد، خریدار می تواند بعد از اطلاع از فریبکاری از خیار تدلیس استفاده کند.

خیار تعذر تسلیم

زمانی که فروشنده نتواند در زمان مقرر خودرو را تحویل خریدار دهد، می‌تواند از این خیار استفاده کند.

خیار شرط

زمانی که خریدار و فروشنده مثلا طی مدت سه روز به هم مهلت فسخ می‌دهند؛ بنا به هر دلیلی از معامله منصرف می‌شوند، باید طی مدت همین ۳ روز فسخ را انجام دهند.

خیار تخلف از شرط

زمانی که خریدار و فروشنده تعهد می‌دهند و شرط می‌گذارند ولی به آن عمل نمی‌کنند مثلا در یک روز معین و مکان معین قرار می‌گذارند برای سند زدن ولی یکی از طرفین حضور پیدا نمی‌کند. در این صورت یکی از طرفین می‌تواند معامله را فسخ کند.

خیار تاخیر

در قرارداد یکی از مهم‌ترین موارد، چگونگی پرداخت ثمن آن است. اگر خریدار طبق زمان مشخص شده در قرارداد مبلغ را پرداخت نکند فروشنده می‌تواند قرارداد را فسخ کند.

 

 

 

نوشته شده در 1400/10/19 - 20:11:55
دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است!
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید و سوال های خود را بپرسید.
قرارداد نویس
آدرس: بلوار شهید صدوقی
تلفن: 02538838450
ایمیل: [email protected]
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به قراردادنویس می باشد. ©