خانه » بلاگ » قرارداد پیش فروش خودرو
قرارداد پیش فروش خودرو

قرارداد پیش فروش خودرو

قرارداد پیش فروش خودرو

قرارداد پیش فروش خودرو

پیش فروش به زبان ساده یعنی این که شخصی به قصد خرید کالایی، مبلغی را تحت عنوان پیش پرداخت واریز نماید و پس از تولید و دریافت آن مابقی مبلغ را به صورت یک جا یا اقساطی پرداخت کند.

پیش فروش خودرو یکی از استراتژی های تجاری صنعت خودرو است.

قرارداد پیش فروش خودرو، یکی از انواع قراردادهای پیش فروش است که به صورت یک یا چند سال  نوشته می شود.

یک شرکت تولید کننده خودرو ممکن است در حالی که هنوز تولید خودرو خود را آغاز نکرده باشد، اقدام به پیش فروش محصول کند. یک قرارداد استاندارد پیش فروش از لحاظ حقوقی باید طوری تنظیم شده باشد که تمام اهداف خریدار و فروشنده و تعهدات آن ها در آن ذکر شده باشد.

موضوع هر قرارداد به قصد و ماهیت طرفین شکل می گیرد. اگر محصول مورد معامله در طول مدت قرارداد، تولید گردد، قرارداد پیش فروش، به قرارداد پیش فروش همراه با مشارکت تبدیل می شود. در صورتی که کالای مورد معامله از قبل تولید شده باشد و خریدار قصد پیش فروش آن را داشته باشد و موظف به پرداخت یک دوره اقساط  باشد، به این نوع قرارداد، قرارداد پیش فروش یک ساله، چند ماهه یا چند ساله گفته می شود.

شخصی که می خواهد برای شرکت در طرح های پیش فروش خودرو شرکت و این قرارداد را امضا کند، باید از نکات قانونی مربوط به خرید خودرو آگاهی داشته باشد. آشنایی با قوانین پیش خرید خودرو می تواند منجر به سود مادی برای خریدار شود.

پیش خریدار و پیش فروشنده باید هنگام عقد این قرارداد از کلیه موارد  و تعهدات قانونی مربوط به پیش خرید خودرو آگاهی داشته باشند. این قرارداد باید طبق قوانین مصوب تنظیم و اجرا شود.
قرارداد مکتوب، به دو صورت رسمی یا عادی تعریف می شود. قرارداد عادی بین پیش خریدار و پیش فروشنده تنظیم می شود با این تفاوت که قرارداد رسمی باید در دفترخانه تنظیم و تهیه شود.

چرا باید قرارداد پیش فروش خودرو تنظیم کنیم؟

قرارداد پش فروش خودرو یک نوع قرارداد مکتوب محسوب می شود. این قرارداد ممکن به صورت عادی یا رسمی باشد. در واقع قراردادی که بین خریدار و فروشنده نوشته می شود یک نوع سند قانونی تلقی می شود که در صورت بروز مشکل می توان به آن رجوع کرد.
وقتی یک قرارداد پشتوانه قانونی داشته باشد، در صورت بروز هر گونه مشکل اعم از اختلاف نظر یا عدم رعایت تعهدات از سوی طرفین، به دلیل وجود الزامات قانونی در قرارداد، می توان به حمایت نهادهای قانونی دلگرم بود.

مواردی که باید در قرارداد به طور دقیق و معین ذکر شود:

•    مشخصات کامل فروشنده و خریدار
•    مدل ماشین و مشخصات فنی ماشین
•    قیمت کل ماشین و تاریخ های بازپرداخت
•    مدت زمان قرارداد
•    تعهدات فروشنده و خریدار
•    شرایط فسخ
•    نسخ های قرارداد

آثار قانونی در قرارداد پیش فروش خودرو چیست؟

1.    قرارداد پیش فروش خودرو یک نوع قرارداد تملیکی تلقی می شود. مالکیت زمانی منتقل می شود که تعیین مصداق گردد و خودرو تولید و انتخاب شود؛ یعنی از مهم ترین آثار قانونی پس از امضا بین طرفین، مالکیت خودرو مورد معامله به خریدار منتقل می شود
2.    فروشنده باید طبق شرایط و تاریخ های تعیین شده خودرو را به خریدار تحویل دهد.
3.    مقدار مبلغ معامله مطابق شرایطی که در قرارداد ذکر شده باید پرداخت شود.

در هنگام تنظیم قرارداد طرفین باید چه تعهداتی بدهند؟

طرفین در زمان تنظیم قرارداد به یکدیگر ملزم می شوند، به شرایطی که در قرارداد ذکر شده متعهد باشند. در واقع به انجام معنای وظیفه و تکلیفی که بر عهده طرفین است.
شخص فروشنده متعهد می شود که هنگام دریافت به موقع پول، ماشین را نیز در زمان  مقرر به خریدار انتقال دهد. خریدار و فروشنده موظف تمام تعهدات خود اعم از مالی و غیر مالی را انجام دهند.   
شرکت های خودرو سازی اجازه فروش خودرو شما را دارند. یکی از مشکلات حقوقی در پیش فروش خودرو، این است که شرکت ها با اینکه خودرو را به شما فروخته اند و مبلغ را کامل دریافت کرده اند، می توانند با در اختیار داشتن سند رهن، خودروی شما را بفروشند.

فسخ قرارداد

در صورتی که پیش خریدار از تعهدات خود تخلف ورزد، پیش فروشنده حق فسخ قرارداد را دارد و اگر پیش فروشنده، از تعهدات خود تخلف نماید، پیش خریدار فقط حق الزام به انجام تعهد خواهد داشت مگر این که اجرای تعهد متعذر یا غیر ممکن باشد.

معاملات سفته ای

زمانی که کارشناسان تقاضای مردم یک تا یک و نیم میلیون نفر پیش بینی میکنند ولی هفت میلیون ثبت نام میکنند دراین صورت میتوان دوتا نتیجه گیری کرد؛ یک اینکه واقعا 7 میلیون نفر احتیاج به ماشین دارند و به دلیل نوسان قیمت در بازار بیرون نتوانسته بودند خرید کنند، دوم اینکه برخی افراد برای کسب سود سرمایه خود وارد این بازار می شوند. بسیاری از افراد برای کسب سود سرمایه های خود در بازه کوتاه، می توانند از قیمت کارخانه و بازار بهره ببرند.

شرایط جدید پیش فروش

افرادی پلاک فعال خودروهای سنگین یا مینی بوس و... دارند، مشمول ثبت نام پیش فروش خودروهای سواری هستند. افرادی که ثبت نام می کنند باید بدانند، مشخصات مشتری برای احراز هویت از طریق سامانه چک می شود. اگر فرد شرایط سنی مناسب را داشت و یا پلاک فعال به اسمش نبود، مجاز به ثبت نام می گردد.

مدیریت تقاضا

در علم اقتصاد و اصول اقتصادی زمانی که تقاضای یک کالا زیاد باشد بهترین راه کنترل عرضه بیشتر کالا است تا بازار به تعادل برسد؛ اما در مورد خودرو، این چنین نیست زیرا قیمت گذاری کارخانه تا بازار فاصله قیمتی زیادی دارد.
زمانی که اختلاف قیمت بین کارخانه تا بازار مثلا 50 میلیون تومان باشد، مشتریانی که قصد فروش دارند راه آن را پیدا میکنند. بهترین راه حل، باید قیمت این بازار در حاشیه قرار بگیرد که نتیجه آن کاهش قیمت می باشد.

شرایط عمومی بخشنامه پیش فروش خودرو

1.    به هر کد ملی فقط یک دستگاه تعلق می گیرد.
2.    متقاضی ملزم به ارائه گواهینامه است.
3.    حداقل آخرین خرید یا ثبت نام در شرکت ها 48 ماه است.
4.    ثبت نام برای مشتریان حقوقی میسر نخواهد بود.
5.    سند فروش خودرو تا مدت یکسال رهن نزد شرکت می ماند.
6.    امکان ثبت نام برای متقاضی دارای پلاک انتظامی میسر نخواهد بود.

شرایط اختصاصی بخشنامه

1.    اولویت تحویل خودرو براساس قرعه کشی است.
2.    انتخاب رنگ توسط مشتری می باشد.
3.    در زمان صدور دعوت نامه بخشی از بهای خودرو کسر می گردد وسند یکسال رهن شرکت می ماند.

قراردادهای پیش فروش خودرو معمولا از پیش توسط شرکت های خودروسازی تنظیم شده اند؛ توصیه ما به شما در دست داشتن یک قرارداد همه جانبه و دقیق حقوقی یا همراهی با یک مشاور حقوقی هنگام امضا این قرارداد است، تا از هرگونه مشکل و دردسری که بخواهد در آینده به وقوع بپیوندد جلوگیری کنید.

 

نوشته شده در 1400/10/19 - 20:35:50
دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است!
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید و سوال های خود را بپرسید.
قرارداد نویس
آدرس: بلوار شهید صدوقی
تلفن: 02538838450
ایمیل: [email protected]
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به قراردادنویس می باشد. ©