خانه » بلاگ » قرارداد صلح خودرو
قرارداد صلح خودرو

قرارداد صلح خودرو

قرارداد صلح خودرو

قرارداد صلح خودرو صلح خودرو3.jpg

امکان صلح خودرو چیست؟

صلح در لغت به معنی سازش و توافق است.
شما و شخصی در مالکیت چیزی، نصف نصف سهیم هستید و قصد فروش آن را دارید؛ طرفین می توانند با منعقد کردن قرارداد صلح در مقام فروش، سه دانگ خود را به دیگری انتقال دهند.
دلالان خودرو در جهت منافع شخصی خود، استراتژی را پیاده سازی می کنند،که سبب بر هم زدن تعادل بازار هدف می‌شود. یک نمونه از این دلالی ها خرید حواله خودرو برای کسب سود و فروش آن پیش از تحویل خودرو است،که اصطلاحا صلح خودرو گفته می شود.
دلال خودرو شخصی است ،که هنگام فراخوان فروش خودرو ثبت نام می کند و برابر با قیمت گذاری کارخانه هزینه واریز می-کند و هنگام دریافت اتومبیل به قیمت به بازار می فروشد. در این حالت بین شخصی که قصد خرید ماشین را دارد (خریدار دوم) و دلال سند صلح خودرو امضا می شود و خریدار پول خودرو را به قیمت روز به دلال پرداخت می کند.
به عبارت دیگر می توان گفت خریدار اول (دلال) و خریدار دوم (مصرف کننده) با امضای یک سند، خودرویی را که هنوز از سازنده به خریدار اول تحویل نشده را معامله می کنند. بدین ترتیب خریدار می تواند با استناد به این سند، خودرو را از شرکت سازنده تحویل بگیرد.
شرکت های خودروساز ی هیچ گونه تعهدی در قبال امتیاز ثبت نام و تحویل خودرو به فرد غیر از ثبت نام کننده خودرو ندارد. شرکت خودروساز در زمان مقرر به مالک خودرو یعنی شخص ثبت نام کننده در سایت فروش، خودرو را تحویل می دهد. به این نکته باید توجه داشت که امکان سند زدن به مدت یک سال از خریدار اول به خریدار دوم وجود ندارد.

انواع قرارداد صلح:

●    صلح دعوی: تراضی طرفین برای پایان دادن به دعوی است.
●    صلح در مقام معامله: هر گاه عوض نابرابر و ناچیزی در صلح تعیین شود، از این صلح استفاده می کنند.
●    صلح عمری: شخص حق استفاده از ملک اش را برای طول مدت عمر خود یا عمر منتفع منتقل می کند.
●    صلح رقبی: مالک حق استفاده به مدت معین شده در قرارداد به منتفع منتقل می کند.

آثار قرارداد صلح

باید به آثاری که هر قرارداد بعد از اتمام آن به همراه دارد، به شکل ویژه ای توجه کرد. قرارداد صلح عقدی لازم است و طرفین نمی توانند هر زمان به خواست خود آن را منحل کنند. قراردادی که مطابق عقد هبه منعقد می شود، یک عقد لازم است و طرفین هر زمان که خواستند، می توانند آن را به هم زنند.

آیا امکان تنظیم سند صلح با حق فسخ برای خودرو یا سایر وسائل نقلیه وجود دارد؟

در این خصوص می‌توان گفت بله، امکان تنظیم وجود دارد. شما می توانید به اتفاق کسی که می خواهید سند صلح به نامش تنظیم کنید، به تعویض پلاک مراجعه کرده و یا از او وکالت بگیرید. همچنین همراه با خریدار یا متصالح به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید و عوارض خودرو پرداخت شود. همچنین بیمه شخص ثالث به شخصی که تعیین می کنید، واگذار می شود.

برای انجام این کار باید چند شرط را ذکر کرد:

1.    فرد متصالحی که  در قید حیات باشد، حق استفاده رایگان از خودرو را دارد و هزینه های خودرو بر عهده شخص مصالح است.
2.    با توجه به آن که سند صلح در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده است، اگر به هر دلیلی از انجام این کار منصرف شدید و یا اگر فرد مقابل زودتر فوت کند می توانید از حق فسختان استفاده کنید. فقط به این نکته توجه داشته باشد که بعد از فسخ حتما باید تعویض پلاک انجام شود.

نکات لازم در صلح خودرو صلح نامه خودرو 2.jpg

●    تعهدات و تکالیف هر یک از طرفین باید ثبت شود.
●    حسن ضمانت طرفین؛ طرفین برای هر تخلف جریمه تعیین کنند.
●    توافقات فسخ ذکر شود.
●    زمان تحویل ماشین و زمان تنظیم سند باید ذکر شود.
در این قرارداد قانون گذار دست طرفین را در نوشتن قرارداد باز گذاشته است.

ارکان قرارداد

طرفین قرارداد صلح

مصالح (واگذار کننده) و متصالح (قبول کننده صلح)

موضوع قرارداد صلح

در قسمت موضوع قرارداد مورد صلح نوشته می شود. مورد صلح باید دقیق و معین مشخص گردد و هیچ گونه ابهامی نداشته باشد.

مبلغ قرارداد صلح

در این قرارداد کلمه مبلغ تعریف نشده است؛ کلمه مال الصلح جایگزین شده است.

نکات  قرارداد صلح

اهلیت طرفین قرارداد باید ذکر شود. باید به طور صریح و واضح ذکر شود که این قرارداد به دور از هرگونه اجبار و تدلیس است. همچنین لازم الاجرا بودن این قرارداد مورد تصریح قرار گیرد.

فسخ قرارداد صلح

در متن قرارداد برای یکی از طرفین یا هر دوی آن ها حق فسخ در نظر گرفته می شود و یا این که به استناد خیارات اقدام به فسخ صورت می پذیرد.

ابطال قرارداد صلح

زمانی که مبنای قرارداد باطل باشد؛ صلح نیز باطل خواهد بود. چنان چه هر یک از طرفین، کار غیر قانونی انجام دهند و قراردادی را امضا کنند، سپس طرفین با یکدیگر دچار اختلاف شوند و یکی از دو طرف برای جلوگیری از بر هم زدن با او صلح کند، این صلح باطل است.

موارد استفاده عقد صلح

●    زمانی که افراد بخواهند قراردادی را به سهولت تنظیم کنند از این نوع قرارداد استفاده می کنند؛ در صورتی که با این نوع قرارداد اختیار فسخ معامله را از خود سلب می کنند و ممکن است در آینده طرفین قرارداد بر اثر وقوع مشکلی ادعای ضرر و زیان داشته باشند.
●    زمانی که یکی از طرفین قرارداد در قرارداد اجاره نباشد، صلح منافع تنظیم می کنند.
●    قراردادهای مضاربه بانکی و افراد سرمایه گذار در دریافت سود ماهیانه. سرمایه گذار هر زمان که بخواهد می تواند کل سرمایه خود را پس بگیرد. بنابراین با تنظیم عقد صلح شرایط را سلب حق فسخ را از سپرده گذار با تنظیم قرارداد به عنوان عقد صلح امضا می کند.
●    میان کاسبان یا صاحبان مغازه دار که صلح نامه ای میان این افراد و شهرداری تنظیم می شود.
●    شخص اگر بخواهد زمانی دارایی خود را به فرزندان خود منتقل کند، از قرارداد صلح عمری استفاده می کند. در این قرارداد فرد ذکر می کند که وراث تا زمان حیات وی حق استفاده و فروش دارایی ها را ندارند.

موارد فسخ صلح نامه

در این نوع قرارداد هم مانند سایر عقود، خیارات مختص بیع اعمال می شود. در این نوع بیع، از خیار تدلیس برای فسخ استفاده شده است. زمانی که قانون گذار صلحی درمورد تنازع یا مبتنی بر تسامح تنظیم کند، شرایط قاطع بین طرفین است و هیچ یک از طرفین نمی توانند آن را فسخ کنند اگر چه ادعای غبن داشته باشد.
صلح نامه تنظیم شده توسط تیم حقوقی ما با در نظر گرفتن تمام نکات و حساسیت های این قرارداد، می تواند به شما برای ایجاد یک معامله قانونی بی اشکال کمک شایانی کند.

 

نوشته شده در 1400/10/11 - 18:13:56
دیدگاه ها
هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است!
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید و سوال های خود را بپرسید.
قرارداد نویس
آدرس: بلوار شهید صدوقی
تلفن: 02538838450
ایمیل: [email protected]
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به قراردادنویس می باشد. ©